[Rozmiar: 106117 bajtów] Triduum Paschalne

Wielki Czwartek - Wielki Piątek - Wielka Sobota

02.04.2015 - Wielki Czwartek
Wieczorem w Wielki Czwartek została odprawiona uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił w obecności swoich apostołów sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. Na zakończenie Mszy Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy symbolizującej więzienie, do którego wtrącony został Chrystus po Ostatniej Wieczerzy.

03.04.2015 - Wielki Piątek
Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościele odprawiona była Liturgia Męki Pańskiej, której centralnym wydarzeniem była adoracja Krzyża. Po liturgii monstrancja z Najświętszym Sakramentem została umieszczona w Grobie Pańskim. Wierni modlili się przy Grobie. O godz. 21.00 odprawiona została uroczysta Droga Krzyżowa.

04.04.2015 - Wielka Sobota
Wielka Sobota, to ostatni dzień Triduum Paschalnego. W Kościele Katolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Chrystusa. W Wielką Sobotę odbyło się poświęcenie pokarmów spożywanych podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. W Wielką Sobotę wieczorem została odprawiona msza św. Wigilii Paschalnej z poświęceniem ognia, wody i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie Wigilii Paschalnej odbyła się Procesja Rezurekcyjna ogłaszająca Zmartwychwstanie Chrystusa.